|
Feketeberkenye
Az aronia, más néven a fekete berkenye sok antioxidáns-készítmény alapja. Az aronia a rózsafélék családjába tartozik. Igen nagyra becsülik a táplálkozással és gyógynövényekkel foglalkozó szakemberek. A mély lila, erős színű kis bogyók csodálatos tulajdonsággal bírnak. Jelentős mennyiségű C- és P-vitamint, további vitaminokat, pektint, szerves savakat, mikroelemeket, cukrot, csersavat tartalmaznak. Eredetileg Észak-Amerikából származik, de ma már a világ számos pontján termesztik. Európában is több mint 100 éve ismert és sok helyen termesztett, tisztelt növény. A volt Szovjetunióban óriási területeken kezdték el termeszteni és nemesíteni a könnyen megtelepedő új fajtákat. A "hegyek gyümölcsének" is nevezik, mivel jól bírja a fagyos, magas fekvésű vidéket. A fekete berkenye egyik legnagyobb termesztője és feldolgozója napjainkban Németország. Az elmúlt években élelmiszer-szinezékként is felfedezték, ezért egyre jobban előtérbe került a termesztése.
Kiemelten magas az antocianin- és flavonoid-tartalma, továbbá a kalcium, jód, vas, bór és mantán-tartalma is.
Magas antioxidáns-tartalma miatt jelentős a szabadgyökfogó hatása van.
Idegrendszeri problémák esetén is hatékony, gátolja az öregedési folyamatokat.
Kiváló méregtelenítő hatású, koleszterin-csökkentő, bélműködés-javító.
Gyomorhurut, vérzékenység, vérszegénység, vérnyomás-problémák, immunrendszeri betegségek, máj- és epebántalmak, gyomorgyulladás, allergia, bőrbetegségek és káros sugárzások okozta hatások ellen is jótékonyan hatnak az aronia páratlan összetevői.
Gránátalma
Számos kutatás bizonyítja jótékony hatását. A gránátalma nagy mennyiségben tartalmaz polifenolokat, C-vitamint, flavonoidokat, gyümölcscukrot és leggazdagabb forrása az ellagsavnak nevezett természetes anyag.
A gyümölcs hatóanyagai csökkentik a vér koleszterinszintjét, és egyúttal korlátozzák a cukor felszívódását a belekben, ezért a cukorbetegség megelőzésében is szerepe lehet. Kutatások szerint a gránátalma levének háromszor akkora az antioxidáns hatása, mint a vörösbornak vagy a zöld teának.
Vörösáfonya
Kiváló tápanyag- és ásványi anyag (Ca, Mg, K) valamint C, B, A-vitaminforrás, másrészt számos betegség megelőzésében, leküzdésében hasznos. A flavonoid-tartalmának köszönhetően csökkenti a szívinfarktus kialakulásának veszélyét. A húgyúti fertőzések megelőzésére is használható, mivel megakadályozza az ún. Escherichia coli baktérium megtelepedését. Sőt, állítólag a fogínygyulladást okozó baktériumok ellen is kiváló védelmet nyújt. Antioxidáns-tartalma révén pedig csökkenti a rákos daganatok kialakulásának veszélyét, azáltal, hogy megakadályozza a szabad gyökök képződését. Emiatt a szervezet ellenálló-képességét is növeli. Nagyon sok antioxidáns fenolt tartalmaz. Összehasonlítva például a többi magas fenol-tartalmú gyümölccsel, a fekete áfonyánál kétszer több, a körténél, szőlőnél 15-20%-kal több fenolt tartalmaz.
Az áfonya bogyós termését sokféleképpen hasznosítják a népi gyógyászatban, mert sokfajta ásványi anyagot és nyomelemet tartalmaz. Magas káliumtartalma mellett többek között álcium, vas, magnézium, és mangán található benne. Hagyományosan a szív- és érrendszeri betegségek ellen fogyasztják, de jelentős A-vitamin-tartalma miatt a vitaminhiánnyal összefüggő szemproblémákat is enyhíti. Jótékonyan hat az emésztésre. Háziszerként bélhurut ellen is alkalmazzák.
Sejtvédő antioxidánsok nagy mennyiségben találhatók benne.